Політика

не може бути ілюзії, що Росія просто утримається від спроб зірвати український експорт

не може бути ілюзії, що Росія просто утримається від спроб зірвати український експорт

не може бути ілюзії, що Росія просто утримається від спроб зірвати український експорт

Президент України Володимир Зеленський заявив, що подальший експорт продовольства з України залежатиме від виконання безпекових параметрів, а це – відповідальність партнерів, насамперед Організації Об’єднаних Націй і Туреччини.

«Сьогодні почалося виконання ініціативи щодо експорту українського зерна та іншої агропродукції з наших портів на Чорному морі. Перше судно, яке перевозить 26 тисяч тонн кукурудзи, вийшло з порту Одеси. Станом на зараз іще не час робити будь-які висновки та прогнозувати подальші події. Але порт запрацював, експортний рух почався, і це можна назвати першим позитивним сигналом того, що є шанс зупинити розгортання продовольчої кризи у світі», – сказав Зеленський у вечірньому зверненні 1 серпня.

«У нас не може бути ілюзії, що Росія просто утримається від спроб зірвати український експорт. Росія послідовно провокувала голод в країнах Африки та Азії, які традиційно імпортували значні обсяги українського продовольства. А зараз, в умовах надзвичайної спеки цьогоріч у Європі, загроза цінової кризи та певного продовольчого дефіциту є також і для частини європейських країн», – додав голова держави.

Він повідомив, що своєї черги на відправлення вже чекають 16 суден, «і ми готові зробити належний внесок у стабілізацію світового ринку продовольства».

За словами Зеленського, для України це теж має значну користь, і «питання не лише в мільярдах доларів валютної виручки».

«До вирощування експортних аграрних культур залучені близько пів мільйона українців, а якщо додати суміжні галузі, то це плюс мільйон робочих місць. Звідси й відповідна державна увага до виконання експортної ініціативи. Це справді потрібно нашим людям», – сказав президент.

Вранці 1 серпня з морського торговельного порту «Одеса» вийшло перше судно з українським продовольством, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

22 липня представники України і представники Росії підписали з ООН і Туреччиною окремі дзеркальні угоди, які спрямовані на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію. Проте наступного дня, 23 липня, Росія атакувала Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу «Калібр».

У Міністерстві закордонних справ України засудили удар по порту Одеси і наголосили, що він ставить під сумнів зобов’язання, які взяла на себе Росія, підписавши 22 липня в Стамбулі угоду, що має розблокувати експорт зерна з України.

Спочатку у Росії заперечували причетність до атаки на Одеський порт, але 24 липня російські дипломати і військові визнали, що удару завдала армія РФ, вчергове наполягаючи, що ціллю стали військові об’єкти.

Новини