Головне

В ISW проаналізували пропозиції Орбана щодо миру в Україні

В ISW проаналізували пропозиції Орбана щодо миру в Україні

В ISW проаналізували пропозиції Орбана щодо миру в Україні

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан використав свій неоголошений візит до Києва 2 липня, щоб показати себе миротворцем після того, як Угорщина приступила до головування в Раді Європейського союзу, але зусилля Орбана навряд чи приведуть до міцного миру в Україні, заявляють в американському Інституті вивчення війни (ISW).

«ISW продовжує вважати малоймовірним те, що припинення вогню в Україні на нинішніх лініях зможе стримувати подальшу російську агресію. Натомість воно лише дасть Росії критичний час для відновлення своїх сил і підготовки до майбутньої агресії проти України», – йдеться у звіті, оприлюдненому в ніч на 3 липня.

Аналітики наголосили, що Кремль веде посилену інформаційну кампанію, спрямовану на те, щоб підштовхнути Україну до переговорів з Росією на російських умовах, і будь-які російські, західні чи інші спроби залучити Україну до передчасних переговорів із Росією лише послаблять Україну і сприятимуть подальшій російській агресії всередині й за межами України.

Читайте також: Візит Орбана до Києва. Прем’єр Угорщини пропонує припинити вогонь і домовлятися із Росією про мир

Заяви Орбана щодо припинення вогню можуть підкріпити наміри Кремля, який прагне встановити бажану для Росії оперативну паузу або переконати міжнародних партнерів Києва залишити Україну, кажуть в ISW.

«Путін й інші високопоставлені російські посадовці постійно повторювали, що Росія не зацікавлена в будь-яких переговорах, які не приведуть до подальших територіальних поступок України щодо територій, які Росія ще не окупувала. Заморожування нинішніх ліній фронту в Україні дасть Росії важливу в оперативному і стратегічному відношенні українську територію, з якої Росія може почати нову агресію з досвідченою військовою і відновленою оборонно-промисловою базою», – наголосили аналітики.

Премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ прибув із візитом до України. Він зустрівся з президентом Зеленським у Києві і попросив його «розглянути тимчасове припинення вогню» і «прискорити мирні переговори», враховуючи те, що «правила міжнародної дипломатії – повільні і складні».

Зеленський заявив, що вони з Орбаном обговорювали двосторонні питання, інфраструктуру, енергетичні питання і те, «як наблизити справедливий і міцний мир». Заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква пізніше зазначив, що Зеленський вислухав пропозиції Орбана, перш ніж наголосити, що Україна працює над розробкою мирного плану і проведенням ще одного мирного саміту, в якому, за словами Жовкви, Росія може взяти участь «у той чи інший спосіб».

Жовква зазначив, що Угорщина – не перша країна, яка обговорює можливе припинення вогню, але підкреслив, що «такі [мирно-переговорні] процеси не можна сприймати ізольовано».

Візит Орбана, який є критиком західної військової допомоги Україні, відбувся через день після того, як Угорщина взяла на себе ротаційне головування в Раді Європейського союзу.

Орбан, який керує Угорщиною з парламентською більшістю з 2010 року, викликав гнів багатьох лідерів ЄС своїми очевидними нападками на демократію, основоположні принципи блоку й інклюзивність, його протидією санкціям проти Росії, а також його тісними зв’язками з президентом РФ Володимиром Путіним.

Угорщина послідовно критикує військову допомогу Україні під різними приводами. У жовтні 2023 року Орбан заявив, що його країна продовжує спілкування з Росією «заради миру».

Москва час від часу заявляє про готовність припинити військові дії в Україні на лінії фронту, яка існує на сьогодні, щоб нібито провести мирні переговори з Києвом. Остання така заява була 14 червня, за день до початку в Швейцарії українського саміту миру. Тоді російський президент Володимир Путін заявив, що Москва припинить вогонь і буде готова розпочати мирні переговори, коли Україна повністю виведе війська з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей і заявить про відмову вступити до НАТО.

У МЗС України заявили, що «всі озвучені Путіним ультиматуми вже багато разів лунали з Москви і спрямовані на те, щоби ввести в оману міжнародну спільноту». Україна наполягає на виведенні російських військ з окупованих територій.

Новини