Головне

Війна РФ проти України. У комісії ООН розповіли про попередні результати розслідування порушень

Війна РФ проти України. У комісії ООН розповіли про попередні результати розслідування порушень

Представниця Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні Ясмінка Джумхур в інтерв’ю Радіо Свобода розповіла про попередні результати роботи комісії.

«Комісія встановила, що на території України були скоєні воєнні злочини, порушення прав людини та міжнародного, гуманітарного права, і відповідальність за переважну більшість виявлених порушень несуть російські збройні сили», – сказала представниця комісії.

За її словами, ці порушення можна згрупувати у дві категорії – ті, що посягають на недоторканість особи, та ті, що стосуються інфраструктури.

«Спектр дуже широкий. Ми говоримо про тортури, насильство, зґвалтування та інші форми сексуального насильства. Ми зареєстрували кілька злочинів проти дітей, у тому числі широкого спектру сексуальних насильств», – каже вона.

Також у комісії ООН нагадали про вивезення дітей з України до Російської Федерації.

«Вони все ще там. Питання повернення цих дітей поки що вирішується. У багатьох випадках біологічні батьки проживають в Україні. Коли ми говоримо про статистику, то Комісія не має точних показників. Комісія намагається отримати власні дані шляхом прямих розслідувань і перехресних посилань на інформацію з різних джерел», – розповіла Ясмінка Джумхур.

Рада з прав людини ООН створила Незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні з мандатом розслідувати всі ймовірні порушення та утиски прав людини в контексті війни РФ проти України. Комісія має представити свої висновки та рекомендації, зокрема щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєні порушень, Раді ООН з прав людини в березні 2023 року. До складу Комісії входять Ерік Мьосе (голова), Ясмінка Джумхур та Пабло де Грейф.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п’яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були під російською окупацією. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

Управління верховного комісара ООН із прав людини станом на 16 січня 2023 року підтвердило загибель 7031 людини і 11327 випадків поранення цивільних в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Такими є дані організації, які вона збирає від 24 лютого 2022 року.