Політика

За війну в Україні Росія платить солдатам через «Газпромбанк», який оминув санкції Заходу – «Схеми» 

За війну в Україні Росія платить солдатам через «Газпромбанк», який оминув санкції Заходу – «Схеми» 

За війну в Україні Росія платить солдатам через «Газпромбанк», який оминув санкції Заходу – «Схеми» 

Російські військовослужбовці отримують зарплату та «бойові» виплати за війну в Україні через «Газпромбанк», який досі уникнув західних санкцій. Про це йдеться у розслідуванні журналістів «Схем» (проєкт Радіо Свобода), які встановили численних військовослужбовців з різних військових частин РФ, які беруть участь у бойових діях на території України та отримують за це гроші саме в «Газпромбанку», та довели системність співпраці фінустанови, що не є підсанкційною, з Міноборони РФ.

Підтвердження таких виплат «Схеми» знайшли, зокрема, за допомогою групи в соцмережі «Вконтактє», де дружини військовослужбовців РФ обговорюють своєчасність фінансових нарахувань чоловікам за «спецоперацію» в Україні.

З’ясувалося, що принаймні частина виплат зарплат та «бойових» йде через зарплатні проекти підрозділів армії у «Газпромбанку». При цьому, це єдиний великий банк Росії, щодо якого ЄС та США досі не ввели масштабних санкцій, через те, що країни Європи розраховуються через цього за російську нафту та газ.

Журналісти «Схем» встановили конкретних військових із зарплатами в «Газпромбанку» та підрозділи, у складі яких вони воюють в Україні. Серед них – 60-та окрема мотострілецька бригада Сухопутних військ РФ, яку помічали в районі Попасної Луганської області. Російські військові захопили населений пункт на початку травня, зруйнувавши місто. Відомо також про численні жертви серед мирного населення.

«Схеми» зв’язались із дружиною військового, яка писала на форумі: «Газпромбанк, оклад прийшов». Вона підтвердила, що її чоловік «на войне на Украине».

Серед встановлених журналістами російських підрозділів, солдати яких отримують виплати з «Газпромбанку» – 8-а зенітна ракетна бригада, а також 6-та окрема танкова бригада. У російських медіа та соцмережах повідомляли, що танкова бригада була розформована, але основні її частини увійшли до 47 танкової дивізії. За даними української розвідки, коли для потреб цієї дивізії закупляли військову техніку, то платежі здійснювали через два банки, одним із яких був «Газпромбанк». У телефонній розмові дружина військового також підтвердила те, про що писала у групі: гроші з цього банку надійшли.

Інший військовий, чия дружина підтвердила надходження окладу та «бойових», служить у 27-мій окремій бригаді радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Інформації про її участь у бойових діях в Україні раніше публічно не було, але, згідно з повідомленнями жінки, чоловік справді воює в Україні і отримує за це гроші у «Газпромбанку».

Після того, як журналісти зацікавилися темою виплат зарплат військовим у цьому банку, модератор видалив частину обговорень.

На підтвердження системної співпраці Міноборони РФ з «Газпромбанком» говорять і віднайдені «Схемами» фото та відео з публічних заходів різних військових частин навесні 2022 року. На них були присутні офіційні представники банку, як фінансові партнери армійських підрозділів. Зокрема, у березні, під час святкування ювілею підрозділу Росгвардії, на яке запросили представника банку, як фінансового партнера підрозділу.

У квітні інша представниця цієї фінустанови зустрічалася з дружинами військовослужбовців Наро-Фомінської військової частини, які також беруть участь у війні проти України. В тому ж місяці ще одна представниця «Газпромбанку» у Смоленській області була помічена на урочистому заході іншого військового підрозділу армії РФ як фінансова партнерка підрозділу.

Журналісти також знайшли і більш ранні згадки про системну співпрацю Міноборони РФ з цією фінустановою. Наприклад, у 2016-му році «Газпромбанк» у своєму звіті повідомляв про випуск банківської картки з логотипом «Армія Росії», а у 2021-му інформував про принади зарплатного проєкту для російських військовослужбовців.

«Газпромбанк» не відповів на запит про коментар з цього приводу.

«Газпромбанк» – один з із трьох найбільших російських банків. Щодо «Сбербанка» та ВТБ та ще з десятка російських фінустанов Євросоюз та Сполучені Штати наклали суворі санкції, йдеться у розслідуванні. З ними заборонено проводити будь-які транзакції, а також їх відключили від міжнародної системи платежів SWIFT. При цьому, проти «Газпромбанку» були введені лише так звані секторальні санкції, які не мали суттєвого впливу на його операційну діяльність. На заході пояснюють це тим, що саме на його рахунки надходить оплата за російські енергоносії, від яких європейські країни досі залежні.

«Виходить, той банк, через який проходять європейські гроші за російський газ та нафту, водночас слугує гаманцем для зарплатних виплат російській армії за ведення агресивної війни проти України» – зазначають у розслідуванні журналісти.

Читайте також: Нідерланди: «дочку» російського «Альфа-банку» визнали банкрутом

Віднайдені факти журналісти виклали в листі до Ради Європейського союзу, яка ухвалює рішення щодо запровадження санкцій, та очікують на коментар.

Раніше представник Мінфіну США у коментарі NBC News розповів, що адміністрація Джо Байдена поки не ухвалила рішення про повні блокуючі санкції щодо «Газпромбанку», але там відстежують його діяльність, зокрема на предмет можливих порушень інших санкційних обмежень.

Президент України Володимир Зеленський закликав ЄС заблокувати діяльність всіх без винятку російських банків.

Новини