Економіка

Зеленський сказав, за якої умови «можна думати» про транзит газу до Європи

Зеленський сказав, за якої умови «можна думати» про транзит газу до Європи

Україна не планує продовжувати транзит російського газу – про це заявив президент Володимир Зеленський на пресконференції в Брюсселі 19 грудня.

«Ми не будемо давати можливість додатково заробляти на нашій крові. Будь-яка країна світу, яка може отримати щось дешеве від Росії, зрештою – сто відсотків, або за місяць, або за рік – буде залежною від РФ. Це їхня політика. Тому російський газ транзитувати ми не будемо», – сказав президент.

Говорячи про ймовірний обмін, коли Азербайджан транзитує свій газ, отримуючи натомість російський, Зеленський відповів, що Україна готова розглядати лише транзит газу, який походить з іншої країни і не дозволяє Москві отримувати прибутки:

«Сьогодні говорив прем’єр-міністр Словаччини, я йому чітко пояснив: якщо це буде газ не Росії, іншої країни, але ми повинні знати, ми не хочемо гратись, коли це буде інша країна, яка отримує від Росії газ, а потім транзитує свій газ. Це те саме, що продовжувати заробляти на цій війні і передавати гроші Росії. Якщо європейська країна готова отримувати газ і не сплачувати ці гроші в Росію до закінчення війни, можна думати».

Читайте також: Україна й Польща планують створити газовий хаб – Міненерго

Говорячи про ймовірні фінансові збитки Словаччини через відмову від такого транзиту, він заявив, що Україна в енергетиці втрачає «набагато більше», зокрема, через окупацію Росією Запорізької атомної електростанції.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 16 грудня після розмови зі словацьким колегою заявив, що Україна готова виконувати зобовʼязання, які взяла в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, тому готова обговорити транзит будь-якого газу, окрім російського.

У лютому 2024 року профільна єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон у коментарі Радіо Свобода повідомила, що Євросоюз не зацікавлений у подовженні транзиту російського газу територією України після завершення дії тристороннього контракту.

Контракт терміном на п’ять років щодо транзиту російського газу через Україну до Європи підписали у 2019 році. Основними покупцями досі залишалися Словаччина та Австрія. Втім, 11 грудня австрійська компанія OMV розірвала довгостроковий контракт на постачання газу з російською компанією «Газпром експорт» («дочка» «Газпрому») через «численні істотні порушення».