Головне

В Ірані оголосили дату виборів після загибелі президента

В Ірані оголосили дату виборів після загибелі президента

В Ірані на 28 червня призначили вибори президента для обрання наступника Ебрагіма Раїсі, який загинув внаслідок авіакатастрофи 19 травня.

Іранська влада також повідомила, що церемонія похорону Раїсі відбудеться в Тегерані 22 травня.

19 травня гелікоптер, на борту якого перебував Раїсі, розбився в гірській північно-західній частині Ірану, коли він повертався з візиту до кордону з Азербайджаном. Наступного дня тіла Раїсі й міністра закордонних справ Ірану Аміра-Абдоллахяна знайшли на місці аварії. 20 травня державне телебачення Ірану повідомило, що вертоліт розбився через погані погодні умови.

Скільки людей було на борту вертольота, коли він впав, невідомо. Іранське державне інформаційне агентство IRNA інформувало, що в гелікоптері перебували також губернатор провінції Східний Азербайджан й інші офіційні особи та охоронці.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї 20 травня оголосив п’ятиденну жалобу в Ірані.

Хаменеї також призначив першого віцепрезидента Мохаммада Мохбера тимчасовим президентом. Іранське законодавство передбачає, що в разі смерті президента влада переходить до першого віцепрезидента, а рада, що складається зі спікера парламенту, голови судової влади і першого віцепрезидента, має організувати вибори протягом 50 днів.

Виконувачем обов’язків міністра закордонних справ призначили заступника міністра закордонних справ Алі Бакері Кані, повідомляють державні ЗМІ Ірану.

Тим часом, у Вашингтоні вперше заявили, що Тегеран звертався за допомогою до США у зв’язку з аварією гелікоптера, але цю допомогу не змогли надати через проблеми логістики.

Речник Держдепартаменту Метью Міллер не уточнив, як був зроблений запит і чого саме він стосувався. США й Іран не мають дипломатичних відносин.

Іноземні уряди, зокрема представники Лівану, Росії, Білорусі, ЄС, висловлювали співчуття Іранові.

Сполучені Штати, запеклий суперник Ірану, які наклали фінансові санкції на Раїсі, коли він очолював судову систему Ірану в 2019 році, також висловили свої співчуття.

«США висловлюють свої офіційні співчуття у зв’язку зі смертю президента Ірану Ебрагіма Раїсі, міністра закордонних справ Аміра-Абдоллахяна й інших членів їхньої делегації в результаті аварії гелікоптера на північному заході Ірану», – йдеться в заяві Держдепу.

Тим часом, Білий дім різко висловився на адресу Раїсі, заявивши, що у нього «руки в крові» за підтримку екстремістських груп на Близькому Сході.

Представник із національної безпеки США Джон Кірбі сказав журналістам, що «безсумнівно, це була людина, на руках якої було багато крові».

Ебрагім Раїсі став президентом Ірану в 2021 році. Він вважався прихильником жорсткої лінії як у зовнішній, і у внутрішній політиці.

Після початку російського широкомасштабного вторгнення в Україну Іран розпочав постачання Росії ударних безпілотників типу «Шахед» (офіційно іранська влада це заперечує). Прямо Тегеран не заявляв про свою підтримку Росії у війні.

Новини