Головне

ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України – Шмигаль

ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України – Шмигаль

Євросоюз остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України. Це безмитна та безквотна торгівля ще на рік. Важлива підтримка для наших виробників, експорту та економіки. Продовжуємо інтеграцію до ЄС у прискореному темпі», – написав він у телеграмі.

Єврокомісія також про це повідомила, зазначивши, що «це буде рятівним колом для економіки країни через вихід на ринок ЄС».

В установі ЄС кажуть, що «продовжуємо виконувати зобов’язання підтримувати Україну скільки завгодно».

Як повідомляється на сайт Ради ЄС, ці торговельні заходи для України будуть застосовуватися з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року та стосуватимуться тривалого призупинення всіх несплачених митних зборів і квот. Водночас також передбачені два захисні механізми для захисту ринку ЄС:

  • посилення чинного захисного механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, дозволяючи Єврокомісії застосовувати будь-які заходи за умови виконання певних умов;
  • новий автоматичний захисний механізм, який зобов’яже Єврокомісію повторно запровадити квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду перевищує середні обсяги, імпортовані у другій половині 2021 року, у 2022 та 2023 роках.

Європейський парламент та Рада Європейського союзу 20 березня досягли тимчасової угоди щодо подовження лібералізації торгівлі для України. Передбачалося, що імпортні мита та квоти для українського сільськогосподарського експорту до ЄС буде подовжена до 5 червня 2025 року.

Імпортні мита й квоти для української сільськогосподарської продукції були скасовані у 2022 році після повномасштабного вторгнення Росії, яке призвело до зриву поставок через Чорне море.

Попри ці рішення, кілька країн ЄС (Болгарія, Польща, Угорщина і Словаччина) у квітні 2023 року тимчасово заборонили імпорт українського зерна, оскільки країни Центральної та Східної Європи зазнавали внутрішнього тиску з вимогою захистити місцевих фермерів.