Європарламент і Рада ЄС дійшли тимчасової угоди щодо подовження пільг для українського аграрного експорту
Європейський парламент та Рада Європейського союзу досягли тимчасової угоди щодо подовження лібералізації торгівлі для України – про це Європарламент 20 березня.
«Тимчасова зупинка імпортних мит і квот для українського сільськогосподарського експорту до ЄС буде подовжена на наступний рік, до 5 червня 2025 року, щоб підтримати Україну на тлі російської агресивної війни, яка триває», – йдеться в пресрелізі.
Згідно з повідомленням, Європейська комісія може запровадити заходи, які вважатиме необхідними, в разі «значних порушень на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох країн ЄС через український імпорт».
Постанова також передбачає «екстрене гальмування» для особливо чутливих категорій, а саме птиці, яєць і цукру. Євродепутати додали до цього переліку овес, кукурудзу, крупу та мед.
Читайте також: Європарламент продовжив лібералізацію торгівлі для Молдови, щодо України будуть переговори
«Вони також досягли жорстких зобов’язань від Комісії вжити заходів, якщо відбудеться сплеск українського імпорту пшениці. Базовим періодом для запуску екстреного гальмування будуть 2022 і 2023 роки, тобто, якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги цих двох років, тарифи будуть знову введені», – повідомляє парламент ЄС.
Також представники Європарламенту на переговорах також запевнили, що Єврокомісія діятиме швидше – протягом 14 днів замість 21 дня – якщо рівні для застосування запобіжників будуть досягнуті.
«Напад Росії на Україну та її харчову промисловість також впливає на фермерів ЄС. Парламент вислухав їхні побоювання і посилив заходи безпеки, які зменшать тиск на фермерів ЄС, якщо вони будуть перенавантажені раптовим сплеском українського імпорту», – заявила доповідачка Сандра Калнієте.
Тепер Європарламент і Рада ЄС повинні дати остаточне зелене світло тимчасовій угоді. Наразі термін пільгової лібералізації закінчується 5 червня 2024 року. Нові правила мають набути чинності одразу після закінчення цієї дати.
Минулого тижня депутати Європарламенту схвалили продовження заходів лібералізації торгівлі для Молдови та внесли поправки до пропозиції щодо України щодо посилення гарантій для фермерів ЄС.
Читайте також: ЄС запровадить мита на імпорт російського зерна – FT
7 березня Комітет із питань міжнародної торгівлі Європарламенту схвалив продовження ще на один рік безмитного доступу для українських і молдовських виробників продуктів на ринки ЄС до 5 червня 2025 року.
Заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка повідомив, що перед цим голосуванням до пропозиції Єврокомісії було подано більше 100 правок, які пропонували звузити доступ до ринку ЄС української продукції.
«Причина – вимоги фермерів і прийдешні вибори до Європарламенту. Через активну роботу з державами-членами – і перш за все Польщею, з євроінституціями і євродепутатами вдалося зменшити кількість правок, які голосувалися до двох. І вони не набрали достатніх голосів», – написав Качка у фейсбуці.
Імпортні мита й квоти для української сільськогосподарської продукції були скасовані у 2022 році після повномасштабного вторгнення Росії, яке призвело до зриву поставок через Чорне море.
Попри ці рішення, кілька країн ЄС (Болгарія, Польща, Угорщина і Словаччина) у квітні 2023 року тимчасово заборонили імпорт українського зерна, оскільки країни Центральної та Східної Європи зазнають внутрішнього тиску з вимогою захистити місцевих фермерів.