Головне

Європарламент погодив безмитну торгівлю з Україною з новими умовами, що мають захистити фермерів ЄС

Європарламент погодив безмитну торгівлю з Україною з новими умовами, що мають захистити фермерів ЄС

Європарламент на засіданні 23 квітня схвалив продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України, захистивши при цьому фермерів ЄС, йдеться на сайті інституції.

«Депутати Європарламенту підтримали продовження призупинення імпортних мит і квот на українську сільськогосподарську продукцію ще на один рік, до 5 червня 2025 року, щоб підтримати країну в умовах безперервної жорстокої агресивної війни Росії», – вказано у повідомленні.

Рішення підтримали 428 парламентарів, 131 – був проти, ще 44 утрималися.

Згідно з новою постановою, комісія може вжити швидких заходів, якщо через імпорт з України певних продуктів виникнуть значні порушення на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС.

«Для захисту фермерів ЄС комісія може запустити екстрене гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів, а саме птиці, яєць, цукру, вівса, крупи, кукурудзи та меду», – йдеться на сайті Європарламенту.

Тепер Рада ЄС має офіційно затвердити нові правила. Поточні торговельні заходи закінчуються 5 червня 2024 року, і нові правила мають відразу набути чинності.

Раніше посли країн-членів Євросоюзу дійшли згоди щодо безмитної торгівлі та можливих квот для сільськогосподарської продукції з України з більшим захистом для фермерів ЄС.

Спочатку ЄЄ планував зберігати торгівлю з Україною на рівні років повномасштабного вторгнення, коли українська сільськогосподарська продукція ввозилась без обмежень. Проте Франція та Польща наполягли, що потрібно зважати також на довоєнний 2021-й рік. Компромісним рішенням стало врахування половини 2021 року.

Угода про асоціацію між Україною та ЄС, включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, забезпечила українському бізнесу доступ до ринку ЄС з 2016 року. Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, у червні 2022 року ЄС запровадив торговельні заходи, які дозволяють безмитний доступ усіх українських товарів до ЄС. Ці заходибули продовжені на один рік у 2023 році, а в січні Європейська комісія запропонувала продовжити призупинення ще на один рік з додатковими гарантіями для захисту ринку ЄС.